FOLLOW US ON SOCIAL

  1. Home
  2. »
  3. ଟ୍ରେଣ୍ଡିଙ୍ଗ ନ୍ୟୁଜ୍
  4. »
  5. ପରମିଶନ ନଥିଲେ ଉଡାଇପାରିବେ ନାହିଁ ଡ୍ରୋନ, ମାଲିକ ଏବଂ ପାଇଲଟ ୨ଜଣ କରିବେ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ

ପରମିଶନ ନଥିଲେ ଉଡାଇପାରିବେ ନାହିଁ ଡ୍ରୋନ, ମାଲିକ ଏବଂ ପାଇଲଟ ୨ଜଣ କରିବେ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ

ପରମିଶନ ନଥିଲେ ଉଡାଇପାରିବେ ନାହିଁ ଡ୍ରୋନ, ମାଲିକ ଏବଂ ପାଇଲଟ ୨ଜଣ କରିବେ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ
SHARE NOW :

ଲାଇଭ୍ ଓଡ଼ିଶା(ବ୍ୟୁରୋ): କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଡ୍ରୋନ ସାର୍ଟିଫିକେସନ ସ୍କିମ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ନୋଟିଫିକେସନ ନାଗରିକ ବିମାନ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଜାରି କରିଛି । ସରକାର ଦେଶରେ ୱାର୍ଲ୍ଡ ଲିଡିଂ ଡ୍ରୋନ ସିଷ୍ଟମ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଭାରତରେ ଏୟାରସ୍ପେସରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଡ୍ରୋନ ସମସ୍ତ ସୁରକ୍ଷା ସହିତ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇ ପାରିବ । ଏଥିରେ ଭାରତର ଫିଜିକଲ ଏବଂ ଡିଜିଟାଲ ଇନ୍‌ଫ୍ରା ଷ୍ଟ୍ରକ୍‌ଚର ତିଆରି କରିବାରେ ସହାୟକ ହେବ । ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଦୃତଗତିରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି । ସରକାର ନୂତନ ଡ୍ରୋନ ନିୟମ-୨୦୨୧ ପୂର୍ବବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ଜାରି କରିଥିଲେ । ଡ୍ରୋନ ନିୟମ-୨୦୨୧ ଡ୍ରୋନ ପାଇଁ ଗ୍ଲୋବାଲ ସାର୍ଟିଫିକେସନ ଏବଂ ଭଲ ଫ୍ରେମୱାର୍କ ସ୍ଥାପିତ କରାଯାଉଛି । ଏଥିରେ କମର୍ସିଆଲ ଡ୍ରୋନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ସୁରକ୍ଷା ସହିତ ଆଗକୁ ବଢି ପାରିବ । ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ଓ ଅପରେସନ ପାଇଁ ଡିଜିଟାଲ ସ୍କାଇ ପ୍ଲାଟ ଫର୍ମ ସରକାର ଆରମ୍ଭ କରିସାରିଛନ୍ତି । ଡ୍ରୋନ ନିୟମ ସହିତ ଏୟାରସ୍ପେସ ମ୍ୟାପ, ପିଏଲଆଇ ସ୍କିମ୍ ଓ ଡିଜିଟାଲ ସ୍କାଇ ପ୍ଲେଟଫର୍ମର ସିଙ୍ଗଲ ୱିଣ୍ଡୋ ଦ୍ୱାରା ଭାରତରେ ମେନ୍ୟୁଫେକ୍‌ଚରିଂ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ପାଇଁ ସହଯୋଗ ହୋଇପାରିବ । ସମସ୍ତ ଡ୍ରୋନ ବ୍ୟବହାରୀ ଥରେ ମାତ୍ର ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ କରିବେ । ଡ୍ରୋନ ସହିତ ମାଲିକ ଓ ପାଇଲଟ ମଧ୍ୟ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ କରିବେ । ୟେଲୋ ଓ ରେଡ୍ ଜୋନ ପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ପରମିଶନ ଆଣିବାକୁ ପଡିବ ।
ନୂତନ ଡ୍ରୋନ ପଲିସି ବିଳମ୍ବ ହେବାର କାରଣ :

ଜୁନ ୨୭ରେ ଜମ୍ମୁ ଏୟାର ବେସରେ ଡ୍ରୋନ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା । ଏହି କାରଣ ପାଇଁ ଦେଶରେ ଡ୍ରୋନ ପଲିସି ଅଟକି ରହିଥିଲା । ୨୦୧୪ ରେ ଅପବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ନିୟମ ଆଣିବା ବଦଳରେ ଡ୍ରୋନ ପଲିସିକୁ ବେନ କରିଦିଆଯାଇଥିଲା । ଡ୍ରୋନର ଅବୈଧ ପ୍ରାଇଭେଟ ଇମ୍ପୋର୍ଟ, ଅପବ୍ୟବହାର, ୨୦୧୮ରେ ୫ରୁ ୬ଲକ୍ଷ ଡ୍ରୋନ ବେଆଇନ ଭାବେ ଭାରତକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା ।

ଏହି ବିଳମ୍ବ ପାଇଁ ଗ୍ଲୋବାଲ ଡ୍ରୋନ ମାର୍କେଟରେ ଭାରତ ବହୁତ ପଛରେ ରହିଯାଇଛି । ୨୦୨୫-୨୬ ସୁଦ୍ଧା ୧୩ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା (୧.୮ ବିଲିୟନ ଡଲାର) ପହଂଚି ଯିବ । ୧୪.୬୧% ବର୍ଷକୁ ବିକ୍ରି ହେବ । କିନ୍ତୁ ୱାର୍ଲ୍ଡ ମାର୍କେଟରେ କେବଳ ୩% ହିଁ ରହିବ, ୪.୭୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା(୬୩.୬ ବିଲିୟନ ଡଲାର) ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଂଚିପାରିବ । ଅର୍ନଷ୍ଟ ଏଣ୍ଡ ୟଙ୍ଗର ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତରେ ଡ୍ରୋନ ବଜାରରେ ୩ଲକ୍ଷ କୋଟିରେ ପହଂଚିଯିବ ।
ନୂତନ ପଲିସିରେ ଡ୍ରୋନ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା :

ଡିଜିଟାଲ ସ୍କାଏ ପ୍ଲେଟଫର୍ମ ତିଆରି କରାଯାଉଛି । ଡ୍ରୋନ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ, ୟୁନିକ ଆଇଡେଣ୍ଟିଫିକେସନ ନମ୍ବର ଓ ରାସ୍ତା ନିରୁପଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ । ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆର୍‌ଟିଓ ବିଭାଗ ଜାରି କରିବ ।

ଡିଜିଟାଲ ସ୍କାୟ ପ୍ଳାଟ ଫର୍ମ ଡ୍ରୋନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଫ୍ରେମୱାର୍କ, ଏନ୍‌ପିଏନ୍‌ଟି(ନୋ ପରମିଶନ, ନୋ ଟେକ୍‌-ଅପ୍‌), ଫ୍ଲାଇଟ୍ ପରମିଶନ ଡିଜିଟାଲ ହେବ ଏବଂ ଡ୍ରୋନ ଅପରେସନ ଟ୍ରାଫିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ମ୍ୟାନେଜ କରିବ । ଆର୍‌ଟିଓ ସହିତ ଏହି ପ୍ଲାଟ ଫର୍ମକୁ ଟ୍ରାଫିକ ପୋଲିସ ଦ୍ୱାୟିତର ସହିତ ବ୍ୟବହାର କରିବେ ।

ଡ୍ରୋନ ଉଡାଇବା ପାଇଁ ୩ଶହ କିମିରୁ ୫ଶହ କିମିକୁ ବଢାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ଏଥିରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଚାର୍ଜକୁ କମେଇ ଦିଆଯାଇଛି । ନିୟମ ଉଲ୍ଲଘଂନ କଲେ ୧ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦଣ୍ଡ ରଖାଯାଇଛି । ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ଓ ଲାଇସେନ୍ସ ଆବେଦନ କରି ନଥିଲେ ସିକ୍ୟୁରିଟ କ୍ଳିୟରାନ୍ସ ମିଳି ପାରିବ ନାହିଁ ।

ଇଣ୍ଡିଆନ ରେଲୱେ, ନେସନାଲ ହାଇୱେ ଅଥରିଟି ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ସମେତ ଅନ୍ୟ ପ୍ରାଇଭେଟ କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟ ଡ୍ରୋନ କମର୍ସିଆଲ ପାଇଲଟ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଆରମ୍ଭ କରିସାରିଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts