FOLLOW US ON SOCIAL

  1. Home
  2. »
  3. ଟ୍ରେଣ୍ଡିଙ୍ଗ ନ୍ୟୁଜ୍
  4. »
  5. ଭାରତରେ ନିଜର ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରନ୍ତି ଏଲନ ମସ୍କ

ଭାରତରେ ନିଜର ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରନ୍ତି ଏଲନ ମସ୍କ

ଭାରତରେ ନିଜର ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରନ୍ତି ଏଲନ ମସ୍କ
SHARE NOW :

ଭୁବନେଶ୍ୱର (ଲାଇଭ ଓଡ଼ିଶା): ଭାରତରେ ନିଜର ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରନ୍ତି ଏଲନ ମସ୍କ । କେନ୍ଦ୍ର ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିତିନ ଗଡକରୀଙ୍କ ଅଫର ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ମିଳିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଟେସଲା ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଲଞ୍ଚ ହୋଇପାରେ। ନିତିନ ଗଡକରୀ ଏକ ଆଲୋଚନାରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତରେ କାରଖାନା ସ୍ଥାପନ, ​​ବିକ୍ରୟ ପାଇଁ କାର ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ରପ୍ତାନି ପାଇଁ ଟେସଲା ସ୍ୱାଗତଯୋଗ୍ୟ, କିନ୍ତୁ ଟେସଲା ଚାଇନାରୁ କାର ଆମଦାନୀ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

ଭାରତରେ ଏହାର ଯାନ ଆମଦାନୀ ଏବଂ ବିକ୍ରୟ ପାଇଁ ଟେସଲାକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯିବ। ଏଥିପାଇଁ ଟେସଲା ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ପ୍ରାୟ ଏକ ବର୍ଷ ଧରି ଦିଲ୍ଲୀର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ସହ ଲବି କରିଥିଲେ। ଏଲନ୍ ମସ୍କ ଏପରି ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇସାରିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତରେ ଶୁଳ୍କ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଟେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ “ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ” ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତରେ ଚାକିରି ଉତ୍ପାଦନ ତଥା ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ଟେସଲା ଭାରତରେ ଏହାର ବିନିଯୋଗ ଯୋଜନା ବିଷୟରେ କୌଣସି ସୂଚନା ଦେଇ ନାହିଁ।

ଏଲନ୍ ମସ୍କ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତ ସରକାର ଟେସଲା କାର ଉପରେ ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସ କରନ୍ତୁ, ଯାହାଫଳରେ ସେ ସହଜରେ ଟେସଲା କାରଗୁଡ଼ିକୁ ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ବିକ୍ରି କରିପାରିବେ। କିନ୍ତୁ ଭାରତ ସରକାର ଏ ବିଷୟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଏଲନ୍ ମସ୍କର ଚାପର କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ। ଭାରତରେ କାର ତିଆରି କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଟେସଲା ଆମଦାନୀ ହୋଇଥିବା କାର ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ଟେସଲା ଅନେକ ଫୋରମରେ କହିଛି ଯେ ଭାରତ ସରକାର ଏଲେକ୍ଟ୍ରିକ କାର ଉପରେ ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସ କରିବା ଉଚିତ। ତେବେ ଭାରୀ ଶିଳ୍ପ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଟେସଲାକୁ ଦୃଢ଼ ଭାବରେ କହିଛି ଯେ ଟେସଲା ଭାରତ ଆସି ପ୍ରଥମେ କାର ତିଆରି କରିବ, ତା’ହେଲେ କୌଣସି ଛାଡ ଉପରେ ବିଚାର କରାଯିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Related Posts