FOLLOW US ON SOCIAL

  1. Home
  2. »
  3. Breaking News
  4. »
  5. ଚୀନର ପୁରାତନ ପରମ୍ପରା, ମଲାଯୁବତୀଙ୍କ ସହ ବିବାହ କରିବାକୁ ଯୁବକଙ୍କ ଲମ୍ବାଧାଡି

ଚୀନର ପୁରାତନ ପରମ୍ପରା, ମଲାଯୁବତୀଙ୍କ ସହ ବିବାହ କରିବାକୁ ଯୁବକଙ୍କ ଲମ୍ବାଧାଡି

ଚୀନର ପୁରାତନ ପରମ୍ପରା, ମଲାଯୁବତୀଙ୍କ ସହ ବିବାହ କରିବାକୁ ଯୁବକଙ୍କ ଲମ୍ବାଧାଡି
SHARE NOW :

ଲାଇଭ ଓଡିଶା ବ୍ୟୁରୋ: ବିବାହ କରିବାକୁ କିଏ ନଚାହେଁ । ପ୍ରତ୍ୟେକଟି ଯୁବସମାଜ ବିବାହ ପାଇଁ ଏକ ସୁନ୍ଦର ବା ସୁନ୍ଦରୀଙ୍କ ସନ୍ଧାନରେ ରହିଥାନ୍ତି । ଆଉ ସମୟ ଆସିଲେ ବିବାହ ବନ୍ଧନରେ ବାନ୍ଧି ହୋଇଯାଆନ୍ତି । ଏହାତ ଆମ ସମାଜର ପରମ୍ପରା ଓ ରୀତିନୀତି । କିନ୍ତୁ ଆଜିକାଲି ଚୀନର ଏକ ଅଜବ ପରମ୍ପରା ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବେଶ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି । ସେଠାରେ ମୃତ ମଣିଷଙ୍କ ସହ ବିବାହ କରୁଛନ୍ତି ଲୋକେ । କହିବାକୁ ଗଲେ ଚୀନ ବିଶ୍ୱର ଏକ ଅଜବ ଦେଶ କହିଲେ ଚଳେ । ସେଠାରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସମୟରେ କିଛି ନା କିଛି ଅଜବ ପରମ୍ପରା , କାର୍ଯ୍ୟ , ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସ ଚାଲିଆସୁଥାଏ । ବହୁବର୍ଷ ଧରି ସେଠାରେ ଏକ ବିଶ୍ୱାସ ଚାଲିଆସିଛି ଏବଂ ଲୋକେ ଏହାକୁ ବିଶ୍ୱାସ ମଧ୍ୟ କରିଥାନ୍ତି । ବୈଜ୍ଞାନିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଏହା ଅର୍ଥହୀନ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ସେମାନଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ । ତେବେ ଚୀନରେ କିଛି ଯୁବକ ଏକ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା ହେଉଛିକି ଯୁବତୀ ଜଣକର ଗତ ମାସରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଆପଣମାନେ ଏହାକୁ ଶୁଣି ନିଶ୍ଚିନ୍ତଭାବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଉଥିବେ ଯେ, ଯୁବତୀଜଣକ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ବେଳେ ଯୁବକ ମାନେ ତାଙ୍କୁ କେମିତି ବିବାହ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । କଥାତ ଏଇଠି ଅଛି । ଏହା ଚୀନ ସଂସ୍କୃତିର ଏକ ପୁରାତନ ପରମ୍ପରା । ଏହାକୁ କୁହାଯାଏ “ଭୂତ ବିବାହ” । ସଂସ୍କୃତିରେ ଭୂତ ବିବାହ ଏକ ୩,୦୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ପରମ୍ପରା, ଯାହା ଆଜି ମଧ୍ୟ କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ କରାଯାଉଛି । ଏଥିରେ, ଲୋକେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହିତ ବିବାହ କରନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ବାରା ମରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବିବାହ କରନ୍ତି ଓ ଜୀବନ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ପରବର୍ତ୍ତୀ ପିଢ଼ିକୁ ବିବାହ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହିତ ସୁଖମୟ ଜୀବନଯାପନ କରିବେ । ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଚୀନରେ ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ନିକଟରେ ଏହା ଅନଲାଇନରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସହ ମେଳ ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିବା ପରେ ଏହା ପୁଣି ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଚୀନର ଜଣେ ଜଣାଶୁଣା ସୋସିଆଲ୍ ମିଡ଼ିଆ ଇନଫ୍ଲୁଏନ୍ସର ଖଙ୍କକ୍ଟଙ୍ଘସବକ୍ଟଜ୍ଞବକ୍ଟଜ୍ଞବକ୍ଟଚ୍ଛସ ଲୋଉକ୍ସିଆମାଓମାଓଜି ତାଙ୍କ ସୌନ୍ଦର‌୍ୟ୍ୟ ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଥିଲେ । ଲୋକେ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଉଥିଲେ । ଟିକଟକଙ୍କ ପରି ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଊକ୍ଟଙ୍କଚ୍ଚସଦ୍ଭ ଡୋଉଇନରେ ଛଅ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ତାଙ୍କୁ ଅନୁସରଣ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଗତ ମାସରେ ସେ ଏକ ଲାଇଭ ଭିଡିଓ ସମୟରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ଯୁବତୀ ଜଣକ ଭିଡିଓରେ ଅନେକ ଥର ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଓ ତାଙ୍କର ଶେଷ ଭିଡିଓରେ ହଠାତ୍ କୀଟନାଶକ ପିଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଫ୍ୟାନ୍ସ ତାଙ୍କୁ କୀଟନାଶକ ପିଇବାକୁ ବହୁତ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ । ଅକ୍ଟୋବର ୧୫ ଯୁବତୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ତାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା ହୋଇପାରି ନଥିଲା। ମୃତ୍ୟୁ ପୂର୍ବରୁ ଯୁବତୀ ଜଣକ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ୩୮ଟି ଭିଡିଓ ସେୟାର କରିଥିଲେ । ଯାହା ସବୁ ପଛରେ ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇଥିଲା । ଡେଲି ଷ୍ଟାରର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ତାଙ୍କର ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ପରେ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କର୍ମଚାରୀମାନେ ତାଙ୍କ ପାଉଁଶ ବିକ୍ରୟ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଥିଲେ ଯାହା ଦ୍ବାରା ଲୋକେ ତାଙ୍କ ସହ ‘ଭୂତ ବିବାହ’ ପାଇପାରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts