FOLLOW US ON SOCIAL

  1. Home
  2. »
  3. Breaking News
  4. »
  5. ଆଜି ବିଶ୍ୱ ମଧୁମେହ ଦିବସ

ଆଜି ବିଶ୍ୱ ମଧୁମେହ ଦିବସ

ଆଜି ବିଶ୍ୱ ମଧୁମେହ ଦିବସ
SHARE NOW :

ଭୁବନେଶ୍ୱର(ଲାଇଭ ଓଡିଶା ନ୍ୟୁଜ): ଆଜି ହେଉଛି ବିଶ୍ୱ ମଧୁମେହ ଦିବସ । ଲୋକମାନଙ୍କୁ ମଧୁମେହ ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧୪ନଭେମ୍ବରରେ ବିଶ୍ୱ ଡାଇବେଟିସ୍ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମଧୁମେହର ବୃଦ୍ଧି ଏଙ୍ଗାଇବାକୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ଡାକ୍ତରମାନେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥାନ୍ତି । ଭିନ୍ନ ଉପୟେରେ ଆଲୋଚନା କରି ସେମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷଶ ଦେଇଥାନ୍ତି । ମଧୁମେହ ରୋଗ ଯୁବ ପିଢିର ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ଶିକାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଯଦି ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତ ଶର୍କରାର ଏହି ରୋଗ ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇଯାଏ, ତେବେ ଏହା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁ ଦ୍ୱାରକୁ ନେଇପାରେ । ଏକ ସୁସ୍ଥ ଜୀବନଶ ଶୈଳୀ ଗ୍ରହଣ କରି ମଧୁମେହକୁ ଏଡାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ଡାକ୍ତରମାନେ କୁହନ୍ତି। ଠିକ୍ ସମୟରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାରେ ବିଫଳତା ଗମ୍ଭୀର ପରିଣାମ ଦେଇପାରେ । ଯୁବକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମଧୁମେହର ବୃଦ୍ଧି ଏଡାଇବାକୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ଡାକ୍ତରମାନେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ପ୍ରାୟ ୬୫ ରେ ପାଦରେ ଜଟିଳ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଯାଏ। ତଥାପି ଯଦି ୩୦-୩୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ମଧୁମେହ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ, ତେବେ ରୋଗୀ ୪୫-୫୦ ସୁଦ୍ଧା ପାଦର ଜଟିଳତା ଏବଂ ଆମ୍ପ୍ୟୁଟେସନ୍ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଥାଏ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ସୁରକ୍ଷିତ ଇନସୁଲିନ୍ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ କୌଶଳ ବିଷୟରେ ଅନେକେ ଅବଗତ ନୁହଁନ୍ତି । ଭୁଲ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ କୌଶଳ ଯୋଗୁଁ ଜଟିଳତା ଏବଂ ଖରାପ ଗ୍ଲାଇସେମିକ୍ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟର ବିପଦକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ରୋଗୀମାନେ ସଚେତନ ହେବା ଏବଂ କେବଳ ଏକ ବ୍ୟବହାର ପେନ୍ ସୁଇଲ୍ ଏବଂ ଇନସୁଲିନ୍ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ବାଛିବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ଡାକ୍ତରମାନେ କୁହନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Related Posts