FOLLOW US ON SOCIAL

  1. Home
  2. »
  3. ମନୋରଂଜନ
  4. »
  5. ଭାରତର ୫ ଗ୍ଲାମରସ୍ ମହିଳା ରାଜନେତା

ଭାରତର ୫ ଗ୍ଲାମରସ୍ ମହିଳା ରାଜନେତା

ଭାରତର ୫ ଗ୍ଲାମରସ୍ ମହିଳା ରାଜନେତା
SHARE NOW :

ଭୁବନେଶ୍ୱର( ଲାଇଭ୍ ଓଡିଶା ନ୍ୟୁଜ୍‌): ସୈାନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଗ୍ଲାମର କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ନିଜର ପରିଚୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଛି। ଏହା ସହିତ ଅନେକ ଥର ମିସ୍ ୱାର୍ଲ୍ଡ ଏବଂ ମିସ୍ ୟୁନିଭର୍ସ ଟାଇଟଲ୍ ମଧ୍ୟ ଜିତିସାରିଛି । ଆମ ଦେଶର ମହିଳାମାନଙ୍କ ସୈାନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ କେବଳ ଏହି ଟାଇଟଲ୍ ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ ନୁହେଁ, ସେମାନେ ରାଜନୀତିରେ ମଧ୍ୟ ଭଲ ଅବଦାନ ଦେଉଛନ୍ତି । ଆଜି ଆମେ ଏହିପରି ୫ଜଣ ମହିଳାଙ୍କ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଯେଉଁମାନେ ଗ୍ଲାମର ଦୁନିଆରେ ଥାଇ ମଧ୍ୟ ରାଜନିତୀ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବେଶ୍ ଖ୍ୟାତି ଲାଭ କରିଛନ୍ତି ।


୧. ନୁସରତ ଜାହାନ
ନୁସରତ ଜାହାନ ଜଣେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗ୍ଲାମରସ୍ ଭାରତୀୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଅଭିନେତ୍ରୀ । ସେ ବଙ୍ଗଳା ସିନେମାରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ସେ ୮ ଜାନୁଆରୀ ୧୯୯୦ ରେ କୋଲକାତାରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ସେ ଭବନପୁର ଶିକ୍ଷା ସୋସାଇଟି କଲେଜରୁ ଶିକ୍ଷା ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ। ୨୦୧୯ ରେ, ସେ ସକ୍ରିୟ ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତ୍ରୁଣମୁଳ କଂଗ୍ରେସର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବରେ ବାସୀରହାଟରୁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିଥିଲେ। ୨୦୧୧ ରେ ରାଜ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀଙ୍କ ଫିଲ୍ମ ଶୋର୍ଟୁ ରେ ନୁସରତ ଜାହାନ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଥିଲା ଖୋକା ୪୨୦ ।


୨. ଦିବ୍ୟା ସ୍ପନ୍ଦାନା
ସୁନ୍ଦରୀ ଦିବ୍ୟା ସ୍ପନ୍ଦାନା ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଜଗତରେ ରାମିଆ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା । ସେ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତର ଜଣେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଯିଏ କନ୍ନଡ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ତାମିଲ ଏବଂ ତେଲୁଗୁ ଭାଷା ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ କରିଛନ୍ତି। ସେ ୨୯ ନଭେମ୍ବର ୧୯୮୨ ରେ ବାଙ୍ଗାଲୋରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଥିଲା କନ୍ନଡ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ମୁସାନଜାଇମାଟୁ’ ଯାହା ୨୦୦୮ ରେ ମୁକ୍ତିଲାଭ କରିଥିଲା । ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରଟି ଏକ ବଡ଼ ହିଟ୍ ହୋଇଥିଲା । ରାମୟା କର୍ଣ୍ଣାଟକର ମାଣ୍ଡିଆ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରୁ ଉପ-ନିର୍ବାଚନରେ ଜିତି ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ କଂଗ୍ରେସର ସଦସ୍ୟ ଭାବରେ ୨୦୧୩ ରେ ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ।


୩. ଅଲକା ଲାମ୍ବା
ଜଣେ ଚମତ୍କାରୀ ରାଜନେତ୍ରୀ ବ୍ୟତୀତ ଅଲକା ଲାମ୍ବା ମଧ୍ୟ ନିଜର ସୈାନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା । ୧୯ ବର୍ଷ ବୟସରେ ସେ କଂଗ୍ରେସର ଛାତ୍ର ସଂଗଠନ NSUI ରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ସଶକ୍ତିକରଣ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ସେ ଏକ ଏନଜିଓ ‘ଗୋ ଇଣ୍ଡିଆ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍’ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ୨୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି କଂଗ୍ରେସ ସହ ଜଡିତ ହେବା ପରେ ସେ ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୧୫ ରେ ଚାନ୍ଦନୀ ଚକ୍ ଠାରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ବିଧାନସଭାକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ।


୪. ଅଙ୍ଗୋରଲତା ଡେକା
ଅଙ୍ଗୋରଲତା ଡେକା ଜଣେ ମଡେଲ ଏବଂ ଅଭିନେତ୍ରୀ ତଥା ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ଜଣେ ସୁନ୍ଦର ନେତା। ସେ ମୁଖ୍ୟତ ବଙ୍ଗାଳୀ ଏବଂ ଆସାମ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ କାମ କରିଛନ୍ତି । ସେ ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ ୨୦୧୬ ମସିହାରୁ ଆସାମର ବାଟାଡ୍ରୋବା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରୁ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ବିଧାୟକ।


୫. ଡିମ୍ପଲ୍ ଯାଦବ
ଡିମ୍ପଲ୍ ଯାଦବ ଜଣେ ସୁନ୍ଦର ଏବଂ ଗ୍ଲାମରସ୍ ରାଜନେତା । ସେ କନ୍ନୁଜ୍ ରୁ ଦୁଇଥର ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ସାଂସଦ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ଜଣେ ରାଜନୈତିକ ପରିବାରର ଅଟନ୍ତି । ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଅଖିଳେଶ ଯାଦବ ଏବଂ ଶ୍ୱଶୁର ମୁଲାୟମ ସିଂ ଯାଦବ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts