FOLLOW US ON SOCIAL

  1. Home
  2. »
  3. ସ୍ପେଶାଲ୍ ରିପୋର୍ଟ
  4. »
  5. ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୮- ବିଶ୍ୱ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସାକ୍ଷରତା ଦିବସ: ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା ପଛର ବିଶେଷତ୍ୱ

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୮- ବିଶ୍ୱ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସାକ୍ଷରତା ଦିବସ: ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା ପଛର ବିଶେଷତ୍ୱ

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୮- ବିଶ୍ୱ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସାକ୍ଷରତା ଦିବସ: ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା ପଛର ବିଶେଷତ୍ୱ
SHARE NOW :

ଭୁବନେଶ୍ୱର(ଲାଇଭଓଡିଶା ନ୍ୟୁଜ): ବର୍ଷକ ୧୨ମାସ ଓ ୩୬୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଓ ପ୍ରତ୍ୟେକ ତାରିଖ ପଛରେ କିଛି ନା କିଛି ଇତିହାସ ରହିଥାଏ । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ କେତେଗୁଡିଏ ଦିନକୁ ଏକ ଦିବସ ରୂପେ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ । ସେହିପରି ଆଜିର ତାରିଖ ବା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୮କୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସାକ୍ଷରତା ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଏ ।
୨୬ ଅକ୍ଟୋବର ୧୯୬୬ ରେ, ୟୁନେସ୍କୋ ୮ ସେପ୍ଟେମ୍ବରକୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସାକ୍ଷରତା ଦିବସ ଭାବରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ଥରରେ ନିରକ୍ଷରତାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା। ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ କେବଳ ନିରକ୍ଷରତାକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ନୁହେଁ ବରଂ ସାକ୍ଷରତାକୁ ଏକ ସାଧନ ଭାବରେ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଯାହାକି ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ ତଥା ସମଗ୍ର ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ସଶକ୍ତ କରିପାରିବ । ଏହି କାରଣରୁ ପୃଥିବୀର ଅନେକ ଲୋକ ରୋଜଗାରର ସୁଯୋଗ ପାଇବେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବେ । ୨୦୧୫ ରେ ଜାତିସଂଘର ସ୍ଥାୟୀ ବିକାଶ ଲକ୍ଷ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଏହି ଦିନକୁ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା।


୨୦୦୭ ଏବଂ ୨୦୦୮ ପାଇଁ ଏହି ଉତ୍ସବର ବିଷୟବସ୍ତୁ ଥିଲା “ସାକ୍ଷରତା ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ”, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଗ୍ରଣୀ ସଂସ୍ଥାମାନଙ୍କୁ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ସାକ୍ଷରତା ଦଶନ୍ଧିର ୨୦୦୭–୨୦୦୮ ଦ୍ୱିବର୍ଷୀୟ ବର୍ଷର ଏହା ମଧ୍ୟ ଥିମେଟିକ୍ ଗୁରୁତ୍ୱ ଥିଲା । ବିଶେଷ ଭାବରେ, ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସାକ୍ଷରତା ଦିବସ ୨୦୦୮ ରେ ସାକ୍ଷରତା ଏବଂ ମହାମାରୀ ଉପରେ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଯାହାକି ଏଚ୍.ଆଇ.ଭି, ଯକ୍ଷ୍ମା ଏବଂ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଭଳି ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥିଲା। ୨୦୦୯–୨୦୧୦ ପାଇଁ ଲିଙ୍ଗଗତ ସମାନତା ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ସଶକ୍ତିକରଣକୁ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ “ସାକ୍ଷରତା ଏବଂ ସଶକ୍ତିକରଣ” ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ୨୦୧୧–୨୦୧୨ ଉତ୍ସବର ବିଷୟବସ୍ତୁ ହେଉଛି “ସାକ୍ଷରତା ଏବଂ ଶାନ୍ତି” ।

ୟୁନେସ୍କୋର “ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ମନିଟରିଂ ରିପୋର୍ଟ ଅଫ୍ ଏଜୁକେସନ୍ ଫର୍ ଅଲ୍ (୨୦୦୬)” ଅନୁଯାୟୀ, ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ଆଞ୍ଚଳିକ ବୟସ୍କ ସାକ୍ଷରତା ହାର (୫୮.୬%) ଏବଂ ସାହାରା ଆଫ୍ରିକା (୫୯.୭%) ରହିଛି। ବିଶ୍ୱରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ସାକ୍ଷରତା ହାର ଥିବା ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ବୁର୍କିନା ଫାସୋ (୧୨.୮%), ନାଇଜର (୧୪.୪%) ଏବଂ ମାଲି (୧୯%) । ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ନିରକ୍ଷରତା ଏବଂ ଭୟଙ୍କର ଦାରିଦ୍ର‌୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଦେଶମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ଅଶିକ୍ଷା ଏବଂ କୁସଂସ୍କାର ମଧ୍ୟରେ ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ସଂଯୋଗ ଦେଖାଯାଇଛି।

୧୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱ ସାକ୍ଷରତା ହାର ହେଉଛି ୮୬.୩% । ସମସ୍ତ ପୁରୁଷଙ୍କ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱ ସାକ୍ଷରତା ହାର ୯୦.୦% ଏବଂ ସମସ୍ତ ମହିଳାଙ୍କ ହାର ହେଉଛି ୮୨.୭% । ବିକଶିତ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ହାର ୯୯.୨% (୨୦୧୩), ଦକ୍ଷିଣ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ଏସିଆରେ ୭୦.୨% (୨୦୧୫) ଏବଂ ସାହାରା ଆଫ୍ରିକାରେ ୬୪.୦% (୨୦୧୫)
ଭାରତର ଜନଗଣନା ୨୦୧୧ ରେ ହାରାହାରି ସାକ୍ଷରତା ହାର ୭୩% ହୋଇଥିବାବେଳେ ଜାତୀୟ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଆୟୋଗ ୨୦୧୭-୧୮ ରେ ସାକ୍ଷରତାକୁ ୭୭.୭% ବୋଲି ସର୍ଭେ କରିଛି। ସହରାଞ୍ଚଳରେ ସାକ୍ଷରତା ହାର ୭୩.୫% ଥିବା ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ତୁଳନାରେ ୮୭.୭% ଅଧିକ ଥିଲା। ଭାରତରେ ସାକ୍ଷରତା ହାରରେ ବ୍ୟାପକ ଲିଙ୍ଗଗତ ପାର୍ଥକ୍ୟ ରହିଛି ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ସାକ୍ଷରତା ହାର (ବୟସ ୭ ଏବଂ ତଦୁର୍ଦ୍ଧ୍ୱ) ପୁରୁଷଙ୍କ ପାଇଁ ୮୪.୭% ଏବଂ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୭୦.୩% ଥିଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts