FOLLOW US ON SOCIAL

  1. Home
  2. »
  3. ରାଜ୍ୟ
  4. »
  5. ନିଃସନ୍ତାନଙ୍କୁ ପିତାମାତା ହେବାର ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରୁଛି କିମ୍‍ସ

ନିଃସନ୍ତାନଙ୍କୁ ପିତାମାତା ହେବାର ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରୁଛି କିମ୍‍ସ

ନିଃସନ୍ତାନଙ୍କୁ ପିତାମାତା ହେବାର ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରୁଛି କିମ୍‍ସ
SHARE NOW :

ଭୁବନେଶ୍ୱର : କିମ୍‍ସରେ ସୋମବାର ବିଶ୍ୱ ଆଇଭିଏଫ୍ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି । ୧୯୭୮ରେ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟଟ୍ୟୁବ୍ ଶିଶୁ ଲୁଇସ୍ ବ୍ରାଉନ୍‌ଙ୍କ ଜନ୍ମକୁ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜୁଲାଇ ୨୫ ତାରିଖରେ ବିଶ୍ୱ ଆଇଭିଏଫ୍ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ । ୨୦୧୭ ମସିହା କିମ୍‍ସରେ ଏକ ଇନ୍‍ ଭିଟ୍ରୋ ଫର୍ଟିଲାଇଜେସନ୍‍ (ଆଇଭିଏଫ କେନ୍ଦ୍ର) ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇ ନିଃସନ୍ତାନ ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କୁ ସନ୍ତାନ ଲାଭର ସୁଯୋଗ ଦେଇ ଆସୁଛି । କିମ୍‍ସ ସେଣ୍ଟର ଫର ରିପ୍ରଡକ୍ଟିଭ୍‍ ମେଡିସିନ୍‍ (ସିଆରଏମ୍‍) ଭାବେ ଜଣାଶୁଣା ଏହି ଆଇଭିଏଫ ବିଜ୍ଞାନାଗାରରେ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳ ଓ ଉନ୍ନତ ଭିତ୍ତିଭୂମି ରହିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଏଠାରେ ୫୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟେଷ୍ଟଟ୍ୟୁବ୍ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ହୋଇସାରିଲେଣି ।

କିମ୍‍ସ ସେଣ୍ଟର ଫର ରିପ୍ରଡକ୍ଟିଭ୍‍ ମେଡିସିନ୍‍ (ସିଆରଏମ୍‍)ର ମୁଖ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦାତା ଭାବେ ଡା. ମୌସୁମୀ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦେଇ ଆସୁଛନ୍ତି । ବିଶ୍ୱ ଆଇଭିଏଫ୍‍ ଦିବସ ପାଳନ ଅବସରରେ ଡା. ଆଚାର୍ଯ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, ଯେତେ ପ୍ରକାର ବନ୍ଧ୍ୟା ରୋଗ ଚିକିତ୍ସା ରହିଛି ତନ୍ମଧ୍ୟରୁ ଆଇଭିଏଫ ପ୍ରାଣାଳୀ ଉଭୟ ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳାଙ୍କ ବନ୍ଧ୍ୟାଦୋଷ ନିବାରଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଶେଷ ସହାୟକ ହୋଇପାରୁଛି । ଏହି ପ୍ରଣାଳୀ ସ୍ୱଳ୍ପ ଖର୍ଚ୍ଚ ଓ ସର୍ବନିମ୍ନ ପାଶ୍ୱର୍ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସହ ଅତ୍ୟନ୍ତ ନିରାପଦ ପଦ୍ଧତି ବୋଲି ଡା. ଆଚାର୍ଯ୍ୟ କହିଛନ୍ତି । କିମ୍‍ସ ଆଇଭିଏଫ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଡାକ୍ତର, ବିଶେଷଜ୍ଞ ଓ ଟେକ୍ନିସିଆନ୍‍ମାନେ ଦକ୍ଷ, ଉଚ୍ଚ ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିବାରୁ ଉନ୍ନତ ପ୍ରଜନନ କୌଶଳ ବ୍ୟବହାର କରି ଅତି ସହଜରେ ବନ୍ଧ୍ୟାଦୋଷ ନିବାରଣ କରାଯାଇପାରୁଛି ।

ସାଧାରଣତଃ ଦମ୍ପତିମାନେ କେତେକ ହରମୋନ୍ ଏବଂ ଶାରୀରିକ ସମସ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାୟରେ ଗର୍ଭଧାରଣ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ ହୋଇଥାନ୍ତି । ଆଇଭିଏଫ୍ ପ୍ରଣାଳୀଦ୍ୱାରା ମହିଳାମାନେ ମାତୃତ୍ୱ ଲାଭର ସୁଯୋଗ ପାଇପାରୁଛନ୍ତି । ଏହି ଅବସରରେ କିମସ୍‌ର ଆଇଭିଏଫ୍ କେନ୍ଦ୍ର ଅନେକ ନିଃସନ୍ତାନ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ମୁହଁରେ ହସ ଫୁଟାଇ ପାରିଛି ବୋଲି କିମସ୍ ପ୍ରସୂତି ଏବଂ ସ୍ତ୍ରୀ ରୋଗ ବିଭାଗ ବିଭାଗୀୟ ମୁଖ୍ୟ ଡା. ଜ୍ୟୋସ୍ନାମୟୀ ପଣ୍ଡା କହିଛନ୍ତି । ଆଇଭିଏଫ ପଦ୍ଧତି ମାଧ୍ୟମରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ହୋଇ ସାରିଛନ୍ତି । ଏହା ବନ୍ଧ୍ୟା ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ବିଶେଷ ଭାବେ ସହାୟକ ହୋଇପାରିଛି ବୋଲି ବିଭାଗୀୟ ବରିଷ୍ଠ ଡାକ୍ତର ପ୍ରଫେସର ଡା. ସୁଧାଂଶୁ କୁମାର ରଥ କହିଛନ୍ତି । ବନ୍ଧ୍ୟାଦୋଷକୁ ଏକ ରୋଗ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟରେ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇପାରିଲେ ଏହି ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ଡା. ରଥ କହିଥିଲେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Related Posts