FOLLOW US ON SOCIAL

  1. Home
  2. »
  3. ରାଜ୍ୟ
  4. »
  5. ପରବର୍ତ୍ତୀ ଏକାଡେମିକ୍ ଅଧିବେଶନରୁ KIITର ଫାର୍ମାସି ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ

ପରବର୍ତ୍ତୀ ଏକାଡେମିକ୍ ଅଧିବେଶନରୁ KIITର ଫାର୍ମାସି ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ

ପରବର୍ତ୍ତୀ ଏକାଡେମିକ୍ ଅଧିବେଶନରୁ KIITର ଫାର୍ମାସି ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ
SHARE NOW :

ଭୁବନେଶ୍ୱର: KIIT ଗ୍ରୁପ୍ ଅଫ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଫାର୍ମାସି ସ୍କୁଲ୍ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଏକାଡେମିକ୍ ଅଧିବେଶନରୁ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବ ଏବଂ ବି ଫାର୍ମ ଏବଂ ଡି ଫାର୍ମରେ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରଦାନ କରିବ । KIMS କ୍ୟାମ୍ପସରେ ଆୟୋଜିତ ବିଶ୍ୱ ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟ ଦିବସ ୨୦୨୨ ଉତ୍ସବରେ ଏହା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା ।

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୫ ରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ଓଡିଶାର ଡ୍ରଗ୍ସ ନିୟନ୍ତ୍ରକ ସୁବୋଧ କୁମାର ନାୟକ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବାକୁ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଥିଲେ । । ଜାଲ୍ ଔଷଧ ଯୋଗାଣ ଅଭିଯୋଗରେ ବିହାରରୁ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିବା ଓଡ଼ିଶା ପୋଲିସର ପରାମର୍ଶକୁକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସେମାନେ ନକଲି ଔଷଧ ପ୍ରତି ଶୂନ୍ୟ ସହନଶୀଳତା ଗ୍ରହଣ କରିବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ନିୟମିତ ଚ୍ୟାନେଲରୁ ସେମାନଙ୍କ ଷ୍ଟକ୍ କ୍ରୟ କରିବାକୁ ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରି ସେ କହିଛନ୍ତି, “କିଛି ଲୋକଙ୍କ ଅସାଧୁ ଲୋଭ ପାଇଁ ଆମେ ଅପଜଶ ଅର୍ଜନ କରିଛୁ । COVID ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟଙ୍କ ଭୂମିକାକୁ ପ୍ରଶଂସା କରି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରି ଲୋକମାନେ ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟଙ୍କ ଉପରେ ସେମାନଙ୍କର ବିଶ୍ୱାସ ଓ ଭରଷାକୁ ପ୍ରତିପାଦିତ କରୁଛନ୍ତି।

KIMSରେ ୩୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ KIIT, KISS ଏବଂ KIMS ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଡ. ଅଚ୍ୟୁତ ସାମନ୍ତଙ୍କ ଉଦ୍ୟମକୁ ଶ୍ରୀ ନାୟକ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି ଏବଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଗାମୀ ସ୍କୁଲ ଅଫ୍ ଫାର୍ମାସି ଓଡିଶାର ଫାର୍ମାସି ଦୃଶ୍ୟକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବ । ଫାର୍ମାସି କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ, ଫାର୍ମାସି ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁଚୁରା ଔଷଧ ବିକ୍ରୟ ପାଇଁ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏକ ‘ପ୍ରସ୍ଥାନ’ ପରୀକ୍ଷା କରିବ ବୋଲି ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

କିମସ୍ ମେଡିକାଲ୍ ଅଧୀକ୍ଷକ ପ୍ରଫେସର ଆର ସି ଦାସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟଙ୍କ ଭୂମିକା ଖୁଚୁରା ବିକ୍ରୟଠାରୁ ଅଧିକ ନୂତନ ସମାଧାନ ତଥା ଔଷଧ ବିକଶିତ କରିବାରେ ଗବେଷଣା କାର‌୍ୟ୍ୟକଳାପକୁ ଯାଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଓଡ଼ିଶାର ଅନ୍ତରୀଣରେ ଥିବା ଲୋକ ଏବଂ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟ ଯୋଗାଯୋଗର ପ୍ରଥମ ଧାଡ଼ି ।

“ଏପରିକି ଆମର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଡ. ସାମନ୍ତ, ଔଷଧ ଖୋଜିବାକୁ ପଡୁଥିବା ବେଳେ ନିଜେ ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟ ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେସନ୍ ସ୍କୁଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିସିନ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଦିଲୀପ କୁମାର ପଣ୍ଡାଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚନ୍ତି। ଏହା ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟ ସମାଜ ଉପରେ ଥିବା ବିଶ୍ୱାସ ଓ ଭରଷାକୁ ଦର୍ଶାଉଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ଜିଏମ୍ କିମ୍ସ ଫାର୍ମାସି ଚିତ୍ତ ରଂଜନ ସାମଲ ଏହି ସମାବେଶରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା ଏକାଡେମିକ୍ ଅଧିବେଶନରେ ବି ଫାର୍ମ୍ ଏବଂ ଡି ଫାର୍ମ୍ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରୁ ସ୍କୁଲ ଅଫ୍ ଫାର୍ମାସି ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏବଂ ଫାର୍ମାସି ପରିଷଦ ତରଫରୁ ଅନୁମୋଦନକୁ ଅପେକ୍ଷା କରାଯାଇଛି ।

ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ ବିଜ୍ଞାନ, ଅଭ୍ୟାସ ଏବଂ ଶିକ୍ଷା ଉପରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଭରେଜର ଏକ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବାକୁ ବିଶ୍ୱ ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ପଣ୍ଡା କହିଛନ୍ତି । ଚଳିତ ବର୍ଷର ବିଶ୍ୱ ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟ ଦିବସର ବିଷୟବସ୍ତୁ ହେଉଛି “Pharmacy united in action for a healthier world” । ଦୁନିଆରେ ସକରାତ୍ମକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକତାକୁ ଆହୁରି ଦୃଢ କରିବାରେ ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟଙ୍କ ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts